2017/11/20 Улаанбаатар -23º
2017 оны 09 сарын 23

Намрын сэрүүн өдөр халуун ам бүлээрээ ширээ тойрон сууж амттай пирожки идэх шиг сайхан юм үгүй. 

Орц: 
зуурсан гурил - 500 гр 
ногоон сонгино - 200 гр
гурил - 30 гр
өндөг - 6 ширхэг
давс – амтлах

- Гурилаа хөөлгөгчтэй хольж зуурч бэлдэнэ. 
- Өндгөө чанаж цэвэрлэнэ. 
- Ногоон сонгиноо угааж хатаагаад хэрчинэ. 
- Өндгөө жижиг хэрчин сонгинотой холино, дараа нь давс цацан хутгана. 
- Гурилаа 12 хувааж элдэнэ. 
- Элдсэн гурилын голд хачраа тавьж чимхэнэ. 
- Шарах шүүгээг 180 градус халааж тавиур дээр зориулалтын цаас дэвсэнэ. 
- Пирожкийг жигнэх тавиур дээр тавьж дээр нь хөөсөртөл хутгасан өндөг түрхэнэ. Пирожкийг 30-35 минут жигнэнэ.
Тавтай сайхан хооллоорой!

www.mnews.mn

Сэтгэгдэлүүд
  • ALBAKER IP: 93.65.89.201 2017 оны 10 сарын 03

    Добар ден мојот народ на Мурон Монголија ТЕСТИРАЊЕ НА КАКО ГО ДОБИ ПОДАТОК ЗА КУПУВАЊЕ НА ДОМА ОД РЕАЛЕН И ДРЖАВЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КОМПАНИИ ПОВИКУВАНА ЗА КРЕДИТНА КОМПАНИЈА на Албакер. Јас сум многу среќен денес и БОГ БОЈА ЈОС ЛУИС ЗАДОВОЛНА КОМПАНИЈА. , Моето име е Абдулах Јас сум од градот Ölgii сум во потрага по вистинска кредитна компанија во изминатите 5 месеци, да купам куќа сè што го добив беше куп измами кои ме натераа да им верувам и на крај од денот, ги зеде моите пари без да дадат ништо за возврат, сите мојата надеж беше изгубена, се збунети и фрустрирани, никогаш не сакав да имам врска со кредитни компании на интернет, па отидов да позајмувам пари од пријател, ѝ реков се што се случило и таа ми рече дека може да ми помогне таа знае заем компанија која може да ми помогне со било која сума на заем потребни од мене со многу ниска каматна стапка од 2%, што таа само доби заем од нив, таа ме упати за тоа како да аплицирам за заемот, го направив како што ми рече, се пријавив со нив на е-пошта: (albakerloanfirm@gmail.com) никогаш не верував, но се обидов и на мојот најголемо изненадување добив заем во рок од 24 часа, не можев да поверувам, повторно сум среќен и богат и му се заблагодарувам на Бога дека тој заем компаниите како ова сè уште постојат врз овие измами насекаде, Ве молиме да ги советувам сите таму кои имаат потреба од заем да одат за (albakerloanfirm@gmail.com) тие никогаш нема да те изненадат, и твојот живот ќе се смени како што ми го направив.Слесно контактирајте (albakerloanfirm@gmail.com) денес и земи го заемот од нив, Бог го благословува кредитното друштво Албакер за нивната вистинска понуда за заем.  Бидете сигурни дека ќе ја контактирате кредитната фирма Албакер за вашиот заем, бидејќи добив мојот кредит успешно од оваа компанија без стрес.
Сэтгэгдэл